Bolu Göynük Yel Değirmenleri


Harun İstenci'nin Bolu Göynük'te bulunan yel değirmenlerine ziyareti...

Bolu Göynük ilçesinin Çubuklu Gölünün kenarında bulunan bu yel değirmenleri 2005 yılında çekimleri yapılan Rüzgarlı Bahçe adlı dizi için inşa edilmiştir. 

BOLU - Göynük İlçesi’ne 5 kilometre mesafede bulunan Çubuk Gölü’nün çevresinde oluşturulan film platosu ve platoya inşa edilen yel değirmenleri ile ilgili bilgi veren yönetmen Metin Günay, dizi filmin çekimlerinin yapılacağı Göl çevresine adeta yeni bir köy inşa ettiklerini belirterek, “Filmde kullanmak üzere 3 yel değirmeni yaptık. Gölün çevresinde bulunan köyün evlerini ise tadilata alacağız. Gölün çevresinde bulunan yollar çekimler başladığında tamamen yeşillendirilecek ve göle iskeleler yapılacak” diye kaydetti. 

Yönetmen Metin Günay’la, film için inşa edilen yel değirmenlerini inceleyen Bolu Valisi Ali Serindağ ise, Bolu’nun tanıtımına olumlu katkı sağlayacak olan her türlü çalışmaya destek vereceklerini söyledi.

Metin Günay’ın yönettiği diziler arasında çok tanınan yapımlar bulunuyor. Bunlardan bazıları ‘Sıcak Saatler’, ‘Deli Yürek’, ‘Aynalar’ ve ‘Ekmek Teknesi’.

GÖLE BIRAKILAN 35 BİN ‘GÖRSEL’ AYNALI SAZAN


Dizi filmle ilgili çalışmalarının 1 yıldır devam ettiğini ve bu süreçte, ilçede ‘Aynalar’ dizisini çektiklerini belirten Günay, “Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne ait olan 45 dönümlük bir araziyi bu film için kiraladık. Göle, filmde görsellik oluşturması için 35 bin adet aynalı sazan bıraktık” diye konuştu.

Kaynak

0 yorum: